Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Sprawdź, gdzie zamówić motoreduktory jednofazowe.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowany układ napędowy zbudowany głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak działają motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – zmniejsza prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają skuteczne korzystanie z silników elektrycznych w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Dzięki przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Naturalnie sprawność przekładni z żadnym układzie nie będzie stuprocentowa, więc zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą także inne części jak sprzęgła czy hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest to, że są to gotowe układy, które da się bez przeszkód wybrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały wymogom danego projektu. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na pracochłonne wyliczenia oraz testy różnych układów części. Zależnie od rodzaju i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do niewielkich, umiarkowanych bądź sporych obciążeń, a także do krótkotrwałego lub długotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wiodący producenci motoreduktorów oferują miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem kilku typów silników (AC, BLDC, DC i szeregowych), dzieli się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie i walcowe (z przekładnią walcową).

Brak raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to produkcja żywności, logistyka bądź przemysł, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, jak m.in podnośniki, linie produkcyjne, schody ruchome czy aeratory. Ogromne zróżnicowanie typów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, powinno się liczyć już nie w setkach lub tysiącach, ale właściwie w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Close