
Szukasz silnika elektrycznego DC? Skieruj się na tę stronę.
Wiele sprzętów, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, ogromne bądź niewielkie, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, tymczasem przeciętny obywatel zwykle nie wie, z jakich podzespołów złożone są ani jak działają te urządzenia.
Co powinno się wiedzieć o silnikach elektrycznych na prąd stały?
Zadaniem silników na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomalże dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, następnie rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Moritz Jacobi, Thomas Edison i Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, statora, rotora, komutatora oraz szczotek. Obecnie powszechnie używane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za dużą niezawodność, a także bezgłośną pracę.
Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych popularnych urządzeniach
Stwierdzenie, że silniki prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią samochodzików czy pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne podarujemy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezastąpione w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, wydobywczej bądź produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już dziś te silniki optymalizują naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników DC korzystają też entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych modeli z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez problemu można nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od uznanych marek.
Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]