W jakich branżach niezbędny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich?

Jakość wielu produktów jest uzależniona od stopnia ich wilgotności. Zbyt wysoka zawartość wody może przyczynić się do utraty ich parametrów, a czasem nawet sprawić, że staną się bezużyteczne. Pomiar wilgotności szczególnie istotny okazuje się w przemyśle energetycznym, spożywczym, drzewnym, chemicznym, jak również przy produkcji materiałów budowlanych. W jaki jednak sposób dokonuje się go w zakładach, w których wszystkie procesy są pod każdym względem zautomatyzowane? Jaka aparatura umożliwia kontrolowanie wilgotności w produktach?

Pomiar wilgotności różnych produktów

Pomiar wilgotności jest jednym z istotnych etapów procesu wytwarzania i przechowywania różnych dóbr. Wśród nich są wszelkiego rodzaju produkty sypkie – zarówno spożywcze (jak przykładowo soda oczyszczona, mleko w proszku czy płatki ziemniaczane), jak i te przeznaczone dla sektora budowlanego (między innymi piasek, gips lub glina) oraz chemiczne (choćby proszki do czyszczenia powierzchni kuchennych i do prania). Poza tym urządzenie do pomiaru wilgotności jest stosowane w przemyśle drzewnym, jak również w produkcji płyt kartonowo-gipsowych lub ceramiki.

Czujnik wilgotności – jakie zjawiska wykorzystują?

Urządzenie do pomiaru wilgotności można nabyć w dwóch wersjach. Jedna z nich wykorzystuje fakt, że od poziomu wilgotności uzależniona jest zdolność absorbowania podczerwieni. Czujniki wilgotności tego rodzaju umożliwiają bezkontaktową analizę, co jest wyjątkowo istotne w przypadku produktów sypkich. Inny rodzaj to mierniki wilgotności pracujące na zasadzie pomiaru względnej przenikalności elektrycznej materiału zmieniającej się zależnie od ilości wody. Takie mierniki pozwalają przeprowadzić pomiarów w sposób kontaktowy lub bezkontaktowy.

Close