Jeśli chcesz zamówić obrączki Kraków, odwiedź ten adres

Dla większości małżonków dzień ślubu jest szczególnie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta wiąże nowożeńców do końca życia, a oznaką ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawym palcu serdecznym

Z początku nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Dopiero w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, dzięki czemu wręczenie żonie pierścienia stało się elementem ceremonii ślubu. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka wieków później, o czym jednak mało osób pamięta. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojenne eskapady, aczkolwiek obyczaj ten rozpowszechnił się dopiero w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała żołnierzowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Szwecji, w Czechach, w Meksyku czy na Słowenii, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy podług starodawnych zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie tradycja powiada, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – niegdyś ze stali, dzisiaj ze złota lub platyny

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z przeróżnych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak żelazo czy mosiądz), które symbolizowały potęgę uczucia. Dzisiaj do ich wykonania stosuje się głównie złoto i platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w ofercie ich grawerowanie. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla małżonków cytat.

Dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Close