Dźwigary – czy można je wynająć?

dźwigar, dźwigary

Szalunki to struktury niezbędne na wielu budowach. Z ich wykorzystaniem możliwe jest modelowanie zamierzonego kształtu murów wylewanych z betonu, a także wykonanie w nich otworów na drzwi i okna. Szalunki okazują się także niezastąpione przy budowie stropów – wtedy ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłoby możliwe wzniesienie jakiegokolwiek wielopiętrowego budynku. Dźwigary sprawiają, że sklepienie nie zapada się kilka chwil po wylaniu i może zastygnąć. Z jakich surowców produkuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z jakich materiałów produkowane są dźwigary?

Dźwigar narażony jest na potężne obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. Dlatego jego istotnym przymiotem jest trwałość. W dużym stopniu wpływają na nią dwa elementy – jakość produkcji i rodzaj wykorzystanych do tego surowców. Muszą one być starannie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na spore naciski. Najodpowiedniejszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak buk, sosna, olcha i topola. Niezmiernie istotne jest także poprawne zaimpregnowanie dźwigarów, które uchroni je przed niekorzystnym działaniem wilgoci, klejów i innych płynnych chemikaliów stosowanych na budowie – a więc czynników, które często niszczą strukturę drzewa.

Dźwigary – warto posiadać własne czy wypożyczyć?

Firmy, które na co dzień parają się budową piętrowych budynków posiadają własne dźwigary. Ich zakup i składowanie wiąże się jednakże z pewnymi wydatkami. Szczęśliwie firmy, które rzadko przyjmują zamówienia tego typu, mogą ustrzec się nadmienionych przeszkód. Najlepszym rozwiązaniem dla nich jest skorzystanie z oferty podmiotu, który oferuje wynajem dźwigarów, jak również pozostałych modułów konstrukcji szalunkowych.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Close