Ponadczasowe okna skrzynkowe

Dalsze informacje o oknach skrzynkowych

Okna skrzynkowe kojarzymy zwłaszcza z zabytkowymi obiektami. Nierzadko zauważyć je możemy w zabytkowych gmachach, wiejskich chałupach oraz dworkach. Obecnie są one produkowane w szczególności z myślą o założeniu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien oczekiwane jest przez konserwatora. Warto przy okazji zaznaczyć, iż z uwagi na ich walory wizualne coraz częściej zakładane są także w nowszych budynkach. Szczególnie, że dzisiejsze wersje są tak samo wydajne, co okna wykonane tradycyjnymi technikami. Jak jednak wyglądają okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Okna skrzynkowe – konstrukcja

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich konstrukcji. Składają się one z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi znajduje się pusta przestrzeń. Jest to swego rodzaju izolator, który zabezpiecza pomieszczenie przed zimnem. Okna skrzynkowe w wiekowych budynkach często podzielone są na czworo elementów – dwa górne, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane oddzielnie i kiedyś służyły do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze sprawdzi się w obiektach wzniesionych przed laty – między innymi chatach z czerwonej cegły.

Drewno na okna skrzynkowe

Okna skrzynkowe, podobnie jak pozostałe typy, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Dotychczas najchętniej sięgano po sosnę czy modrzew, ale ostatnimi czasy ich twórcy stosują również gatunki egzotyczne. Drewna takie jak przykładowo meranti są wszak o wiele bardziej odporne na działanie deszczu, powietrza i skrajnych temperatur.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Close