Sklejka szalunkowa – jak się ją wykorzystuje?

Potrzebujesz sklejek szalunkowych? Kliknij tutaj

Deski szalunkowe to podstawowy moduł szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski z drewna lub płyty wykonane z innego materiału, jednak przeważnie używana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem postawić budynki ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły używane były deski z litego drewna. Te jednak były drogie, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. W związku z tym dziś stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny częstokroć wykorzystywany rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Oprócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Close