Szalunki – gdzie się je stosuje?

Więcej o szalunkach Peri na sklep.abcszalunki.pl

Szalunki, określane także deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje umożliwiające stawianie ścian budynków. Zwykle stosuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtedy są one potrzebne do tego, aby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ lub drewnianych desek, którą można wykorzystać ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu lub drewna, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a konstrukcję spajają narożniki, głowice ze aluminiowe lub stalowe, belki i łączniki.

Wypożyczenie szalunków – kiedy warto?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku ekip, które zwykle oferują odmienne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają planujących postawić jeden obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do skonstruowania szalunku nie byłby opłacalny . Znacznie ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Close