Wejdź na flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/, aby otrzymać informacje dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, że praktycznie na co dzień korzystamy z usług bankowych, wiele Polaków pierwszy raz dowiedziało się o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Lecz system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania międzynarodowej bankowości.

System bankowy SWIFT nie jest jedyny

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednakże tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie znacznie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to popularny, ale nie jedyny działający dzisiaj system tego typu. Poza nim m.in. w Naszym kraju korzysta się również z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na świecie stosowane są również rozmaite systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze jednego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie kraje na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy i mnóstwo pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT znanych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC kilku znanych banków, działających w Naszym kraju.

– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Close