Co warto wiedzieć o funcie i gdzie poznać jego bieżący kurs?

Na https://bit.ly/2XywPLZ znajdziesz więcej informacji o kurs funta kantory.

Funt szterling, potocznie określany również mianem „funt brytyjski”, to jedna z najsilniejszych walut świata. Mimo przynależności z początku do struktur EWG a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Funt brytyjski po Brexicie

W wyniku decyzji o Brexicie, który okazał się przewlekłym, ponad czteroletnim procesem, wartość funta względem euro i dolara zauważalnie zmalała. Było to związane między innymi z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości miejsc pracy, a w konsekwencji także spadkiem przychodu krajowego brutto. Odrabianie sporego spadku wartości funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość dużych skokach wartości waluty. Kolejną komplikacją w tym procesie stała się bessa z 2020 r. wywołana długotrwałym zamknięciem angielskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2. Trzeba jednakże podkreślić, iż funt brytyjski to bardzo mocny pieniądz, obecny na Starym Kontynencie już od XII w., który w samym tylko XX w. przetrwał duże spadki wywołane zarzuceniem powiązania funta ze złotem, dewaluację z 1949 r. oraz legendarny już atak spekulacyjny z 1992 r.

Gdzie znaleźć dane dotyczące kursu funta?

Funt szterling jest dla Polaków ważną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak głównie dlatego, iż mimo opuszczenia przez UK UE, tysiące pracujących tam Polaków nie planuje wrócić do kraju i wciąż wspomaga finansowo swoje rodziny w Polsce. Aktualny kurs funta szterlinga śledzi więc znaczna grupa rodaków. Szukają oni przede wszystkim szczegółowych informacji nie tylko o cenie tej waluty, ale często także wykresów historycznych dotyczących kilku lat wstecz. Takie statystyki znajdują się m.in. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs co parę sekund. Informacje te pomagają także czujnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po najlepszym kursie.

Close