Zbierasz srebrne numizmaty? Poznaj polskie monety kolekcjonerskie

Kup numizmaty.

Bilon to nie tylko pieniądz, ale też obiekt westchnień kolekcjonerów z całego świata. Numizmatyka, będąca początkowo dziedziną nauki analizującą monety, medale a potem także papierowe banknoty, sukcesywnie przekształciła się w cenione hobby. Wielu numizmatyków traktuje z kolei zbieranie monet jako sposób na inwestycję finansów w dobra, mogące za kilkanaście lat dać satysfakcjonujący dochód. Perfekcyjnie zutylizowały to duże i małe mennice, corocznie emitujące tysiące oszałamiających monet kolekcjonerskich ze złotego oraz srebrnego kruszcu.

Numizmat jako opłacalna inwestycja – złote i srebrne monety okolicznościowe

Powodów, dla których osoby zbierają monety oraz banknoty może być mnóstwo. Niektórzy zachwycają się pieniędzmi, w następstwie tego zbierają środki płatnicze różnych państw. Drudzy koncentrują się na numizmatach emitowanych w nawiązaniu do obchodów rocznicy znaczącego wydarzenia historycznego lub narodzin czy śmierci ważnej postaci ze świata nauki albo polityki. Jeszcze inni kupują monety, których design prezentuje sprecyzowany motyw, przykładowo związany z architekturą bądź zwierzętami. Jest jednakże grupa hobbystów, która nie kupuje popularnych numizmatów dostępnych w znacznych nakładach z miedzi, mosiądzu oraz niklu, a która skupia się na monetach kolekcjonerskich z kruszców szlachetnych, zwłaszcza ze srebra i złota. Owszem, takie numizmaty już na dzień emisji są po wielokroć droższe aniżeli zwyczajne monety kolekcjonerskie, ale wypada wziąć pod uwagę, iż ich kupno bywa dobrą lokatą. Po upływie czasu cena srebrnych i złotych numizmatów może znacznie wzrosnąć, nie tylko z powodu limitowanej ilość konkretnego wzoru, ale także z powodu możliwego wzrostu ceny kruszcu, którego zostały one wyprodukowane.

Polskie monety numizmatyczne

Numizmatykom koncentrującym się zwłaszcza na numizmatach produkowanych nad Wisłą zapewne nie braknie pięknych eksponatów do zebrania. Tylko w poprzednich kilkunastu latach Mennica Polska wyemitowała takie monety jak np. seria Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości z wizerunkami m.in. Józefa Hallera i Wincentego Witosa czy 10 rocznica tragedii smoleńskiej. Gros polskich monet okolicznościowych to srebrne numizmaty z nominałem 10 zł. Ich cena, zależnie od roku wybicia, wagi oraz nakładu, mieści się w przedziale od 100 do nawet 350 zł. Takie numizmaty zabezpieczone są zwykle kapslem lub sprzedawane w kasecie wraz z certyfikatem.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Close