Drzewa genealogiczne – potwierdzenie własnego pochodzenia

Wiedza o dziejów rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych budowana jest świadomość własnego Ja. Zdecydowanej części z nas w zupełności wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale znajdują się jednak i tacy, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca wymagająca cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego – zwłaszcza takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest zaliczane do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci poszczególnych członków rodziny wymaga naprawdę ogromnego nakładu pracy. Informacje odnaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich lub kartotekach prowadzonych przez parafie. Zazwyczaj można korzystać z nich zupełnie za darmo. Są jednak i takie miejsca, gdzie należy wnieść stosowną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że ilość wydatków może też wzrosnąć wraz z potrzebą odbywania podróży do kolejnych parafii oraz urzędów miejskich leżących na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od od wieków mieszka na terenie tego samego miasta.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je wykonywać?

Na wstępie wspomnieliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, którą są najbliżsi. Sprawia to też, iż nie czujemy się zagubieni we współczesnym świecie. To dlatego aktualnie bardzo dużo osób decyduje się na opracowanie drzewa genealogicznego.

Close