Badania psychologiczne kierowców – nie należy się ich obawiać

Badania psychologiczne Bielsko Biała - usługi dla Ciebie.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze wpływają umiejętności prowadzących poruszające się po nich auta. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz autobusów. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu przedstawiciele tych zawodów zgodnie z prawem muszą w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych sytuacjach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są badania na specjalnych maszynach, w czasie których sprawdzana jest percepcja prędkości, umiejętność szybkiej reakcji podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę w czasie badaniach psychotechnicznych kierowców?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na rozmowę z psychologiem, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. Jak? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by wcześniej przekonać się, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Close