
Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli takie metody leczenia okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi strasznie, to dzisiejsza medycyna dysponuje technologiami i środkami, które sprawiają, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.
Czym zajmuje się chirurg dentysta?
Do zabiegów najczęściej wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie części zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi przeprowadza się, gdy stan zębów jest zły – głównie na skutek zaawansowanej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami służącymi rekonstrukcji poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentystycznego trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.
Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie
Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, które zupełnie eliminują niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy chorobliwie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.