Co mają na celu badania operatorów?

Na http://www.testypsychologiczne.com.pl/badania-operatorow/ sprawdzisz, kto ma w swojej ofercie badania operatorów Bielsko.

Kiedy wspomina się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, najczęściej kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą się im poddać. Obowiązek taki przepisy nakładają również na operatorów dźwigów, wózków, koparek i podobnych sprzętów. Dlaczego istnieje taka konieczność i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Ustawa szczegółowo wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których wysoka sprawność psychofizyczna jest istotna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większość z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego robienie tego typu testów jest niezbędne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, mają tę samą istotę. Bada się przede wszystkim wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a ponadto poziom koncentracji, zdolność oceny odległości oraz prędkość reakcji. Ważna jest także przerzutność uwagi. Badania wykonuje się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, używana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku badanego. Najczęściej są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Close