Hydroizolacja – zabezpieczenie obiektu przed wilgocią

W trakcie budowy dowolnego obiektu, obojętnie czy jest to dom jednorodzinny czy biurowiec, już na etapie projektowania warto zatroszczyć się o poprawne zabezpieczenie budowli przed wilgocią. Woda, która z biegiem lat może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych murów obniży ich trwałość i potencjał izolacji cieplnej, a także doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych pleśni i grzybów.

Które części budynku trzeba chronić hydroizolacją?

Do najistotniejszych elementów, jakie trzeba chronić przed wilgocią należą przede wszystkim piwnice, dachy, balkony, fundamenty i tarasy zielone, a zatem te części konstrukcji, które mają bezpośrednią styczność z opadami atmosferycznymi czy też wodami gruntowymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona stosowną ekspertyzą i konsultacją z rzeczoznawcami, którzy wskażą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wilgocią i jakiej techniki należy użyć w stosunku do danych segmentów budynku. Przykładowo, na betonowej ścianie fundamentowej tworzy się izolację przeciwwodną, nanosząc na nią warstwę uszczelniającej wyprawy cementowej (preferowanie i z zewnątrz i od środka), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W solidnych ścianach z dziurawki, cegły czy pustaka wypalanego zaleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wody. Z kolei tarasy zielone hydroizoluje się wielowarstwowo, mając na uwadze to, żeby każda warstwa posiadała spadek przeciwdziałający kumulacji wody między nimi i odprowadzający ją do kanału. Tak samo hydrolizuje się też balkony.

Komu zlecić wykonanie hydroizolacji?

Ważne jest, by projektowanie hydroizolacji, zlecić fachowej ekipie, mającej wieloletnią praktykę w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Deweloperzy, inwestorzy oraz generalni wykonawcy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w toku prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem przemysłowych obiektów żelbetowych, zbiorników oraz budynków w systemie „białej wanny”, jak również montażem taśm PVC, węży iniekcyjnych, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zlecenie zarządców ukończonych już budynków zespół ekspertów od hydroizolacji zajmie się m.in. uszczelnieniem, naprawą oraz inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, uszczelnieniem podszybii windowych czy wzmocnieniem gruntów pod fundamentami.

Close