Szkolenie z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy z nich korzystać. Według dokumentu dane osobowe to każde dane, jakie umożliwiają ustalenie tożsamości konkretnego obywatela bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem datę urodzenia, nazwisko i imię czy adres, ale też tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o wyznaniu, chorobach czy ewentualnych wyrokach. O ich bezpieczeństwo należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich zdobycie oraz przetwarzanie jest banalnie proste.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają wyłącznie danymi swoich współpracowników, inne zaś uzyskują dostęp także do danych kontrahentów. We obu sytuacjach specjaliści, którzy mają do nich dostęp muszą przejść specjalne kursy z ochrony danych osobowych, podczas których nauczą się, w jaki sposób zapewnić im bezpieczeństwo. Okazuje się to naprawdę ważne, bowiem po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych może zasądzić dotkliwe sankcje – po pierwsze finansowe, ale w skrajnych sytuacjach także więzienia.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów zarządzających takimi informacjami – są to na przykład pracownicy archiwów, HR bądź do spraw rekrutacji. W jego koszty wliczone są także broszury pomocnicze, dzięki którym uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować bezpieczeństwo informacji, uczestnicy otrzymują odpowiednie świadectwa. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie pochłaniają dużo czasu – zazwyczaj zamykane są tego samego dnia.

Close