Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Badania psychotechniczne Kęty - poznaj więcej szczegółów o tych usługach

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają sprawdzić czy osoby badane mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny siadać za kółkiem, są więc bardzo istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają badania i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Pierwszą z nich są osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do badań przystępują również kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie uprawnień. Dodatkowo badaniom psychologicznym powinni poddawać się też kierowcy pojazdów uprzywilejowanych oraz instruktorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – część testowa i praktyczna

Badanie kierowców składa się z 2 części. Na początku osoby badane podchodzą do rozwiązywania testu. Na tym etapie sprawdzana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane badaniom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. wirometr, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Close