W sieci da się bardzo szybko uzyskać informacje na dowolny temat. Internauci mają w szczególności słabość do pytania w wyszukiwarki Google o tematy zdrowotne, nierzadko wręcz poprzedzając decyzję o wizycie u lekarza długim myszkowaniem w sieci z nadzieją na odnalezienie na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to rozsądny model stosowania informacji zamieszczanych na portalach o zdrowiu i urodzie?
Strona o urodzie i zdrowiu jako przydatne źródło pomocniczej wiedzy
W zalewie treści o zdrowiu, odżywianiu i zabiegach estetycznych publikowanych w sieci znajdzie się sporo rzetelnych artykułów zredagowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez ludzi pasjonujących się taką tematyką i od lat działających w branżach związanych z medycyną. Niemniej jednak korzystanie z artykułów dostępnych na stronach o zdrowiu lub urodzie nie powinno (a wręcz nie może!) polegać na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do bezpośredniego kontaktu ze specjalistą. Portal o zdrowym stylu życia, o ile dostarcza wiarygodnych informacji, może natomiast stać się świetnym źródłem pomocnej wiedzy, która przygotuje użytkownika do sprawnej nawigacji po świecie krajowej służby zdrowia. Wpis opisujący symptomy poprzedzające jakąś z chorób, którą czytelnik u siebie podejrzewa, może ułatwić mu później rozmowę z lekarzem pierwszego kontaktu. Z kolei poznanie w sieci skrupulatnego opisu operacji wytłumaczonej prostym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem planowanego zabiegu i zredukować stres z nim związany.
Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.
Portal o zdrowiu Revelare.pl