Podoba ci się moda na okna bez firan, też chcesz z nich zrezygnować i zastanawiasz się, co dać na okno zamiast firanek? Prezentujemy kilka pomysłów na aranżację okien bez użycia firan. Zobacz nasze propozycje!

Co do okna zamiast firanek?

Firany przestały być obowiązkowym elementem wystroju okna i w nowoczesnych mieszkaniach często są pomijane. Nie da się ukryć, że firanki mają wiele wad – łatwo się brudzą, zbierają zapachy i umiarkowanie chronią prywatność. Nie jest też łatwo dopasować je do okien o dużych powierzchniach, które są obecnie w modzie.

Jednocześnie jednak firany nadają pomieszczeniu przytulności i do pewnego stopnia chronią przed spojrzeniami z zewnątrz. Jeśli nie chcemy, aby mieszkanie miało chłodny, surowy charakter, warto mimo wszystko rozważyć zainstalowanie firan – lub wybrać inne rozwiązanie.

Zasłony zamiast firanek

Zazwyczaj zasłony stosuje się w komplecie z firankami, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się wyłącznie na nie. To pozwala całkowicie odsłonić okna w ciągu dnia, a wieczorem stworzyć intymną atmosferę, szczelnie je zasłaniając. Ponadto w upalny dzień zasłony nieco ochronią nasze mieszkanie przed skwarem.

Zasłony – nawet gdy są rozsunięte – wprowadzają miękkość i przytulność do wnętrza, a dzięki temu, że są dostępne w wielu wariantach, bez trudu dopasujemy je do charakteru naszego mieszkania, niezależnie od tego, na jaki styl aranżacyjny się zdecydowaliśmy.

Jeśli rozważasz zainstalowanie zasłon zamiast firanek, weź pod uwagę zwłaszcza zasłony ciemne, ciężkie i mięsiste lub przeciwnie, lekkie, zwiewne i delikatne – te dwa typy są obecnie szczególnie modne.

Rolety zamiast firanek

Co do okna zamiast firanek? Dobrym pomysłem będą rolety, które skutecznie zabezpieczą wnętrze zarówno przed ciekawskim wzrokiem, jak i nadmiarem słońca. Rolety nie mają takich estetycznych walorów jak zasłony, jednak lepiej chronią prywatność i zabezpieczają przed upałami. Są też nieco łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Obecnie dostępne na rynku są różne modele rolet, także w odważnych kolorach i z ciekawym wykończeniem (np. rolety rzymskie z frędzlami). Interesująco prezentują się też rolety naturalne – bambusowe, lniane lub wykonane z trawy morskiej.

Bez trudu dobierzesz rolety do wystroju wnętrza, jednak jeśli szukasz  rozwiązania, które wprowadzi do niego ciepłą atmosferę i przytulność, rolety raczej nie sprawdzą się w tej roli. Jeżeli chcesz się na nie zdecydować, warto dodatkowo ozdobić okno roślinami doniczkowymi i innymi dekoracjami. Ciekawie prezentują się wieszane w oknach makramy, które do pewnego stopnia przypominają firanki, dają jednak inny efekt.

Shuttersy zamiast firanek

Co zamiast firanek? My proponujemy shuttersy, czyli ozdobne okiennice, które świetnie wyglądają, doskonale chronią prywatność, a przy tym stanowią zaporę przed upałem i hałasem. Zaletą shuttersów jest też to, że bez trudu można dopasować je do swoich potrzeb (na przykład pod względem rozmiarów czy koloru).

Zastanawiasz się, co dać zamiast firanek w pokoju lub kuchni? Okiennice wewnętrzne sprawdzą się w każdym oknie, również kuchennym bądź w salonie, każdemu pomieszczeniu dodając przytulności i stylu.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/co-zamiast-firanek-pomysly-na-okna-bez-firan/

Close