Biopaliwo do kominków – zalety

Postanowiłeś o kupnie biokominka, ale nie wiesz czym jest biopaliwo i czy można nim ogrzać pomieszczenia? W tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci najistotniejsze informacje, jakie należy znać o działaniu i wykorzystaniu paliwa do biokominków.

Czym jest paliwo do biokominka?

Biopaliwo do kominków to substancja tworzona na bazie alkoholu, zwykle etanolu. Biopaliwa z wysokiej półki zawierają bioetanol, który produkowany jest z surowców roślinnych, dzięki czemu są biodegradowalnym, odnawialnym paliwem, a na dodatek są całkiem bezpieczne dla środowiska. Dlaczego? Podczas spalania się płynu nie wydziela się dym, zatem żadne substancje smoliste nie są emitowane do atmosfery. Uwalnia się tylko para oraz CO2 w bezpiecznej dla ludzi dawce. Niemniej jednak z powodu emisji CO2 nie można montować biokominków w pomieszczeniach, w których jest zamknięty obieg powietrza bądź słaba cyrkulacja. Wybierając płyn do kominków koniecznie sprawdźmy, czy jest zatwierdzony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, bowiem wtedy będziemy mieć pewność, że produkt jest bezpieczny. Na zbiorniku biopaliwa powinny znajdować się informacje o jego składzie, dlatego jeśli wytwórca nie ujawnia tych danych, a przy tym nie widzimy nadmienionego wcześniej certyfikatu, wybierzmy inny produkt. Z reguły droższe produkty cechują się lepszą jakością, bowiem na ich cenę składają się koszty poniesione przez producenta na lata testów i doskonalenia biopaliwa. Po czym jeszcze poznać płyn do biokominka niskiej jakości? W trakcie jego spalania wydzieli się nieprzyjemny zapach, pojawi się dym albo na obudowie biokominka osiądzie sadza.

Na jak długo wystarcza płyn do kominków?

Biopaliwo do kominków spala się bezzapachowo, jakkolwiek istnieje wiele dodatków aromatyzujących, które można do niego dodać, aby emitowane podczas jego wypalania ciepło rozniosło po mieszkaniu także wybraną przez nas woń. Na ile godzin wystarcza płyn do biokominka? Jeden litr paliwa pali się od 3 do 6 godzin, jakkolwiek prędkość spalania jest zależna przede wszystkim od powierzchni paleniska oraz stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska, które w poszczególnych modelach można regulować. Biopaliwo do biokominka najczęściej można zamówić w opakowaniach 1L lub 5L. Jeżeli zdecydujemy się na duży biokominek, którego głównym zadaniem ma być ogrzanie mieszkania, będziemy musieli zaopatrzyć się w większe ilości płynu. Jeśli natomiast biokominek ma mieć zastosowanie jako dekoracja i wykorzystujemy go okazjonalnie, lepiej wybrać pojemniki o małej pojemności. Pamiętajmy, że płyn do kominków to produkt łatwopalny, w związku z tym najlepiej mieć w domu tylko taką ilość jaka jest konieczna do bieżącego spożytkowania.

Close