Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak

Więcej szczegółów o kiszonkach z warzyw.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to typowo słowiański smakołyk, rzadko wykorzystywany w innych regionach świata. Lecz kiszonki znane są nie tylko na terenie Europy, ale także w Ameryce Południowej i Północnej oraz w Azji.

Kiszonki znane są nam od tysiącleci

Według historyków proces zabezpieczenia żywności poprzez ich przechowywanie w occie, w solance czy też w soli, wykorzystywany jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niska kwasowość zawiesiny, w której jest ona zanurzona, utrudnia rozmnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków temu była to perfekcyjna metoda, by przedłużyć czas zdatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. W związku z tym przyjął się zwyczaj produkowania m.in. kiszonek z warzyw z myślą o chłodnych miesiącach. Kwaszonki od zawsze słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Mają one m.in. mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się na co dzień “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt np z rzepaku czy kapusty.

Kiszonki – co się zwykle kisi?

Najbardziej znanym warzywem kiszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni praktycznie w większości rejonów świata, nawet w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie jest nazbyt popularna. Tymczasem ogórki kiszone są tam bodajże najbardziej lubianym uzupełnieniem kanapek, burgerów oraz hot-dogów. Nad Wisłą oprócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraczki, które wykorzystuje się do przyrządzania surówek oraz zup. Jednakże to nie jedyne warzywa, które można kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. bakłażany, brokuły oraz owoce (np. jabłka).

Solanka i ocet wpływają na teksturę oraz smak warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się podstawą albo znaczącym dodatkiem do setek dań lokalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonek może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek przygotowany według typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował tak samo jak ten zakiszony np. w USA.

Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]

Close