Kantar sznutkowy i skórzany – czym się różnią?

Więcej szczegółów o kantarze dla konia

Kantar to pospolity element uprzęży dla konia. Jest niezwykle podobny do uzdy, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie prawie nigdy się nie rozstają. Tym samym musi on być dobrany do profilu i wymiarów głowy konia, jak również nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć stosowny kantar? Na które jego cechy powinno się zwrócić uwagę?

Co odpowiedniejsze dla konia – kantar sznurkowy czy podszywany?

Na rynku znajdziemy rozmaite rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, podszywane i taśmowe. Te pierwsze, zwane także halterami, są rekomendowane z uwagi na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim sprawuje nad koniem. Dla konia dużo wygodniejszy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – np. syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które można odczepić celem umycia. Kantar tego rodzaju świetnie chroni przed tworzeniem się obtarć, a równocześnie pozwala przywiązać konia na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – jakie rozmiary znajdziesz na rynku

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), który powinni stosować właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. connemara) i roczniakach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla koni półkrwi arabskiej, wielkopolskich, huculskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie belgijskie albo perszeron) i większych ras gorącokrwistych (na przykład oldenburskich).

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Close