Kaski i toczki do jazdy konnej – czym się różnią?

Kask jeździecki znajdziesz na horse-trade.pl

Jazda konna należy do tych dyscyplin sportu, w których zagrożenie upadkami jest wyjątkowo duże. A te, z uwagi sporą wysokość i prędkość, mogą być naprawdę groźne. Na uszkodzenia podatna jest szczególnie głowa dżokeja, która obligatoryjnie winna być właściwie chroniona. W sklepach z artykułami dla miłośników jeździectwa można nabyć 2 rodzaje ochrony na głowę – toczki oraz kaski do jazdy konnej. Które z nich jednak zapewniają lepszą ochronę? O czym pamiętać przy zakupie któregoś z tych akcesoriów?

Kask czy toczek do jazdy konnej? Co wybrać?

Pierwszym jeździeckim okryciem głowy była zwykła, myśliwska czapka. Jej fason był inspiracją do powstania toczków. Dzisiejszy toczek do jazdy konnej jest przeważnie wyprodukowany z włókna szklanego i jest czymś pośrednim między kaskiem, a tradycyjną czapką. Nie zapewnia jednakże tak solidnej protekcji jak kask, przez co polecany jest raczej do jazdy rekreacyjnej przy niewielkiej prędkości. Pod tym względem znacznie lepiej wypada kask jeździecki, wykorzystywany przez wyczynowych sportowców, który ma atesty odpowiednich organizacji – w naszym kraju jest to PZJ.

Kupujemy kask lub toczek do jazdy konnej

Najważniejsza kwestia przy wyborze kasków do jazdy konnej to bezpieczeństwo. Kask musi dysponować stosownymi certyfikatami, a także umożliwiać regulację rozmiaru bądź być perfekcyjnie dostosowany do kształtu głowy jeźdźca. Do kasku warto dokupić akcesoria – w szczególności pokrowiec, który ułatwi jego przenoszenie i pozwoli uniknąć zabrudzenia. Wybierając kask jeździecki nie warto też iść na kompromis. W związku z tym, jeżeli w naszym mieście nie wypatrzyliśmy pasującego nam modelu, warto złożyć zamówienie w sklepie internetowym.

Dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Close