Kaski na motor – czym się od siebie różnią i jakie kupić?

kaski motocyklowe

Każdy pasjonat motocykli wie, że fundamentem posiadania choć krzty ochrony w trakcie jazdy jest założenie kasku. Nieważne, czy motocykl jest naszym jedynym środkiem transportu, czy wykorzystujemy go od czasu do czasu – na każdy przejazd musimy wziąć kask motocyklowy, ponieważ taki obowiązek narzuca nam kodeks drogowy. Złamanie go kończy się nałożeniem punktów karnych oraz mandatu, ale może mieć też daleko nieprzyjemniejsze skutki – w razie wypadku prowadzący (albo jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na bolesne obrażenia, a nieraz i śmierć.

Typy kasków na motor

Kaski na motor różnią się od siebie designem i zastosowaniem. Istnieją 4 główne kategorie kasków:
Kaski szczękowe – ich nazwa wzięła się z tego, iż mają poruszający się (podnoszony i opuszczany) element części szczękowej. To powoduje, że są nadzwyczaj wygodne – można w nich bez problemu zaczerpnąć powietrza, porozmawiać z kimś, czy zjeść bez konieczności ściągania kasku.
Kaski integralne są wszechstronne i dlatego prawdopodobnie najczęściej wybierane przez motocyklistów, ponieważ można ich używać do jazdy na skuterze, jak również na motorze sportowym, szosowym. Ich charakterystyczną cechą jest jednolita konstrukcja, co powoduje, że są one uznawane za najbezpieczniejsze, chociaż nie najwygodniejsze.
Kaski crossowe, czyli kaski enduro bądź off-road, to kaski gwarantujące maksymalny poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Znamionują się lekkością, brakiem szybki i opływową konstrukcją. By z niego korzystać należy dokupić również w gogle.
Kaski otwarte nie mają wcale części chroniącej szczękę – skorupa zabezpiecza wyłącznie górną część czaszki. Nie ważą dużo, ale nie dają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, stąd zalecane są dla kierowców poruszających się na motocyklach rozwijających niską prędkość (np. cruisery) oraz na skuterach.

Jak kupować kask na motocykl?

Kupując kask na motocykl miejmy na uwadze, iż po polskich drogach wolno jeździć tylko z kaskami mającymi homologację, więc dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy wybrany przez nas kask porządnie przylega do głowy, czy wyściółka efektywnie odprowadza wilgoć oraz czy wentylacja kasku jest wydajna.

Dane:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]

Close