Kominki bio i ich charakterystyka

Często widzimy w wyobraźni ten obrazek – roześmiani ludzie z kubkiem ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy ogniu kominka. Szczególnie jesienią oraz zimą mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które dysponują domem. To prawda, iż tradycyjnego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, ale możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Eko kominek – jego najważniejsze atuty oraz jego charakterystyka

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, że da się go postawić w każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on utworzenia odrębnej wentylacji, niezbędne jest natomiast, by powierzchnia w którym zostanie ustawiony biokominek posiadała prawidłową cyrkulację powietrza. Nie wolno instalować go w lokalach zupełnie szczelnych. Ogromną zaletą eko kominka jest jego prosta konstrukcja (to wręcz tylko obudowa i palenisko) oraz względnie niewielki ciężar. W większości wypadków wykonany jest ze stali nierdzewnej, ale można spotkać także modele z obudową kamienną bądź szklaną. Niektóre eko kominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przestawianie, przykładowo wtedy gdy zdecydujemy się dokonać zmiany wystroju mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na eko kominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, że w tym momencie nietrudno znaleźć jakiś jego model do dowolnego stylu wnętrza. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych czy wolnostojących. Spotkamy warianty biokominków z szybą lub bez, jak również biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania w altanach, na werandzie, tarasie, na balkonie bądź w ogrodzie, które można wykorzystać też jako ozdobę ogródka restauracji albo ośrodka wypoczynkowego.

Biokominek nie generuje związków szkodliwych dla środowiska

W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, tym samym nie wytwarza się dym. W czasie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje jedynie dwutlenek węgla (stąd wspomniany wyżej wymóg zapewnienia odpowiedniego obiegu powietrza w pomieszczeniu) oraz para wodna. Specyficzną cechą ciekłego paliwa jest też to, że po skończeniu procesu ogrzewania nie ma potrzeby czyszczenia paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na sprzętach domowych czy meblach, ponieważ biopaliwo wypala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków toksycznych. Mankamentem dla poniektórych jest to, że eko kominki wyzwalają mniej ciepła niż standardowe paleniska, aczkolwiek ich atuty, w szczególności możliwość korzystania z nich w mieszkaniu oraz ogromne walory estetyczne, dominują.

Close