Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

łańcuchy na koła, łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe znacznie zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i we Włoszech). Jak jednak typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o wykorzystywaniu w samochodach osobowych, dostawczych, terenowych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By go uniknąć, należy potrenować tę czynność na placu manewrowym lub w garażu. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, trzeba też koniecznie nadzorować ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Close