Oczyszczacz powietrza – kiedy i dlaczego warto go używać?

Problem zanieczyszczenia powietrza zagościł już w świadomości każdego Polaka i z rzadka bywa bagatelizowany. Mieszkańca Polski zauważyli, że czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, bez wątpienia oddziałuje na nasz stan fizyczny. Niemniej jednak póki nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy powinien samodzielnie zatroszczyć się o swoje samopoczucie, przykładowo poprzez korzystanie z oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia przydatne mieszkańcom wielkich miast

Im bardziej zurbanizowany region, tym większe jest zagrożenie pojawienia się wysokiej kondensacji PM10 i PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób płuc podatni są szczególnie mieszkańcy metropolii oraz okolic w sąsiedztwie fabryk wydzielających do atmosfery obfite ilości pyłów zawieszonych. Codzienne korzystanie z oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania pyłów na zdrowie. I nie jest to w tym momencie coś nowego na krajowym rynku – oczyszczacze powietrza wielu uznanych producentów, jak przykładowo Wood’s, Blueair bądź Airdog, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co interesujące, poza wyłapywaniem z powietrza zanieczyszczeń, często mają one też inne wartościowe funkcje.

Typy i rola oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez trudu znajdziemy urządzenie odpowiednie do danej kubatury pokoju. Są to urządzenia niezbyt ciężkie, dlatego bez ograniczeń daje się je przesuwać między pokojami. Oprócz odfiltrowywania z powietrza pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, wyłapują one też grzyby oraz drobnoustroje, które mogą powodować rozmaite choroby bądź reakcje alergiczne, a także niebezpieczny formaldehyd. Mnóstwo oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża oraz jonizuje powietrze, co wytwarza we wnętrzu rześką atmosferę, a jednocześnie zapewnia spokojniejszy sen. Niektóre oczyszczacze posiadają też sensory ostrzegające o wysokim stężeniu CO2. Używanie oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim alergikom.

Close