Popularne piłki sportowe – czym się od siebie różnią?

Chcesz zamówić piłki Hummel? Sprawdź https://sklep-hummel.pl/pl/c/PILKI/266.

Nie ma dużej ilości sportów, które można praktykować bez potrzeby wykorzystania dodatkowych akcesoriów. Nawet w licznych sportach indywidualnych, m.in. tych z dziedziny lekkoatletyki czy gimnastyki, należy wyposażyć się w kulę bądź oszczep. Jednak najlepiej rozpoznawalnym na całym globie akcesorium sportowym, spotykanym w najróżniejszych sportach (nie tylko zespołowych), są piłki. W tym wpisie opisujemy cechy 3 piłek używanych w sportach kochanych przez Polaków.

Piłki do siatkówki, piłki ręcznej oraz nożnej – charakterystyka

1. Piłka do piłki nożnej to zdaje się sprzęt, który wypatrzyć można w pokoju każdego chłopca, a obecnie i niejednej dziewczynki, bowiem do profesjonalnej kariery w tym sporcie często dążą także panie. Waga piłki do “nogi” przeważnie pomiędzy 410 g a 450 g, a jej obwód powinien mieścić się w przedziale 68-70 centymetrów. Kiedyś piłki te wykonywano ze skóry naturalnej, współcześnie wykorzystywana do tego jest głównie eko skóra. Piłki do piłki nożnej jeszcze paręnaście lat temu określano “biedronką” zważywszy na specyficzne czarne łatki, które musiały być wyraziste w dwukolorowych telewizorach. Dzisiaj piłki do „nogi” występują w setkach niepowtarzalnych wzorów i kolorów, a wszystkie większe wydarzenie futbolowe ma własny unikalny projekt piłki.
2. Piłka do siatkówki jest niewiele mniejsza niż ta do „nogi”, gdyż jej obwód ma od 65 do 67 cm. Jest od niej aczkolwiek znacznie lżejsza – jej ciężar to około 260-280 g. Wewnątrz mieści się pęcherz wykonany z lateksu, a pomiędzy nim a skórzaną osłoną (także zwykle uszytą z eko skóry) znajduje się wyściółka z bawełny albo nylonu. Piłki do siatkówki wytwarza się w wersji beach i indoor.
3. Piłka do piłki ręcznej jest najmniejsza z zaprezentowanych tu piłek, ale co kluczowe jej wymiary oraz ciężar zmieniają się zależnie od tego, dla kogo piłka ma być przeznaczona. Inne wymiary mają więc piłki do piłki ręcznej dla kobiet, inne dla mężczyzn, a sprzęt o najmniejszym obwodzie przeznaczony jest dla dzieci. W związku z tym waga piłek dla piłkarzy ręcznych to od 260 aż do 475 gramów, a ich obwód – 46 do nawet 60 centymetrów. Dętka tych piłek powinna być nader mocna, więc z reguły produkowana jest z lateksu. Powłoka zewnętrzna natomiast winna dobrze przylegać do dłoni.

Czy jesteśmy zawodowymi graczami, czy uprawiamy sport jedynie amatorsko, warto wykorzystywać sprzęt najwyższej klasy. Zapewni to nie tylko wyższy komfort w czasie samej rozgrywki – dobra piłka z pewnością będzie służyć również zdecydowanie dłużej.

Dane:
RS Active S. Szmal R. Wasiak s.c.
ul. Zagnańska 84B
25-528 Kielce

Mob.: +48 798-558-877
E-mail: [email protected]

Close