
Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Dziś zaś, stosując odpowiednie narzędzia i – co najważniejsze – skuteczne leki znieczulające, lekarze mogą zagwarantować nam, iż zabiegi będą całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe okazuje się wskazane za każdym razem, jeżeli rozwinie się stan zapalny miazgi zęba czy tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich sprzętów, dzięki którym lekarz jest w stanie dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się również innych, nierzadko naprawdę zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?
Czym wykonuje się leczenie kanałowe?
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami stomatologa, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe jest również sprawdzenie długości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji ułatwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują także specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne przyspieszenie kuracji i poprawienie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe – dla kogo refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe warto wiedzieć, iż nie we wszystkich przypadkach będzie ono fundowane przez NFZ. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie są zobowiązani, by płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś w pełni płatne. Jeśli jest ono potrzebne, dobrze wybrać się do dentysty posługującego się odpowiednimi akcesoriami i wcześniej dowiedzieć się, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.