Domowe sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia

Okres jesienno-zimowy sprzyja spadkowi odporności. Zazwyczaj męczy nas ból gardła, katar oraz kaszel. Żeby się im nie dać bez walki, zastosować się do kilku rad, które pozwalają chronić organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy niektóre z nich.

Czym rozgrzać organizm?

Choroby atakują nasz organizm przeważnie wtedy, gdy temperatura ciała jest niższa o mniej więcej 3 stopnie. Z tej przyczyny powinniśmy rozgrzewać się za pomocą gorącej kąpieli bądź napoju. Do herbaty można dołożyć plasterek cytryny albo pomarańczy, które mają w sobie dużą dawkę witaminy C. Doskonałym dodatkiem jest też szczypta cynamonu oraz bogaty w przeciwzapalne substancje korzeń imbiru. Żeby dodać napojom nieco słodyczy warto sięgnąć po sok malinowy. Jeżeli wolimy gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. szałwiowego, eukaliptusowego lub pichtowego, co dodatkowo wpłynie korzystnie na udrożnienie dróg oddechowych.

Przeciwbakteryjne syropy z cebuli oraz czosnku

Źródłem wielu witamin są również czosnek oraz cebula. Na ich bazie przygotowuje się tradycyjne mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z najtańszych i najszerzej rozpowszechnionych metod walki z infekcjami. Jak go przyrządzić? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się na chwilę, aby cebula puściła sok. Taki syrop trzeba spożywać w odstępach kilku godzin. Tak samo można postąpić z czosnkiem, w którym znajduje się allicyna – substancja o działaniu bakteriobójczych. W tym celu trzeba roztłuc kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać kapkę wody. Tak przygotowaną mieszankę także powinno się spożywać parę razy dziennie.

Mleko, masło oraz miód na ból gardła

Gdy nasila się wrażenie drapania w gardle, wypada sprawdzić mieszankę mleka, masła oraz miodu. Wyśmienicie zdaje ona egzamin jako nawilżacz błon śluzowych gardła. W przypadku tego specyfiku trzeba pamiętać, żeby mleko nie było wrzące, dlatego że osłabi to dobroczynne działanie reszty składników. Dla uśmierzania podrażnień gardła rekomenduje się również picie szałwii w postaci herbaty oraz płukanie gardła wodą z solą.

Czemu trzeba reagować na pierwsze oznaki przeziębienia?

Pomimo, że pospolite przeziębienie nie jest ciężką chorobą, to jego lekceważenie może nieść za sobą poważne następstwa. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od domowych sposobów. Pamiętajmy natomiast, iż jeśli symptomy nasilają się to trzeba skorzystać z pomocy internisty.

Close