Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Biopsja prostaty. Uzyskaj więcej informacji na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Stercz, nazywany prostatą, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem formy i wymiarów do włoskiego orzecha. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważne jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, a także z wyprzedzeniem zauważyć niebezpieczne zmiany rakowe. Należy zaznaczyć, iż rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można bagatelizować niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy zgłosić się do specjalisty?

Panowie po 45 roku życia muszą w regularnych odstępach pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeżeli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak przykładowo problemy w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności ze wzwodem oraz wytryskiem, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, a także krew w moczu czy jego pulsacyjny strumień. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem stężenia antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi sygnalizuje duże prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezsprzeczną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji prostaty.

Ile trwa biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, przeprowadzana w warunkach szpitalnych, która za sprawą zastosowania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który przeciętnie trwa około 30 minut. Prócz tego pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans lub dwa na oddziale, toteż pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, więc mimo iż igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Uzyskane wycinki prostaty są potem sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Naturalnie, jak przy każdym zabiegu jest kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, posiadanie rozrusznika serca i alergia na niektóre leki. Stąd też przed decyzją o zabiegu należy jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszelkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Close