
Porządna porcja wiedzy o korekcie stożka rogówki. Zobacz koniecznie!
Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która bardzo ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może być przyczyną innych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych eksperci potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?
Korekta stożka rogówki – jak objawia się to schorzenie?
Rogówka to transparentna część oka, która silnie skupia promienie światła. Mieści się przed tęczówką i jest ukrwiona w niewielkim stopniu, jednak ma wiele receptorów bólu. W okolicy drugiej i trzeciej dekady życia może ulec odkształceniu polegającemu na ścieńczeniu i uwypukleniu w środkowej części. Jest to wynikiem osłabienia tkanki, która, według niektórych teorii, robi się podatna na oddziaływanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność i miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się nadwrażliwy na promienie światła. Pacjenci skarżą się też na pieczenie oczu, czasem występuje również podwójne widzenie. Choroba ta nieraz współistnieje z innymi schorzeniami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We wczesnej fazie dolegliwość jest adiustowana z wykorzystaniem szkieł korekcyjnych bądź soczewek kontaktowych, z czasem natomiast potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekta stożka rogówki – możliwe metody
Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pośrednictwem różnych technik. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych i cross linking. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekcji stożka rogówki za pomocą modelowania, tj. metodę Topoguided. Doskonałe efekty zapewniają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie umożliwia niwelowanie krótkowzroczności czy też niezborności za pomocą soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą także po jakimś czasie zapisać się na zabieg laserowy, który całkiem usuwa wadę wzroku.
Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]