
Planujesz otworzyć stacjonarny czy mobilny gabinet fizjoterapii? A może będziesz łączyć te formy? Od tego, czy chcesz oferować wizyty domowe w ramach mobilnej fizjoterapii, będzie zależeć właściwy wybór sprzętu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatów, przedstawiamy sprzęt bazowy i umożliwiający przeprowadzanie najpopularniejszych zabiegów fizykalnych.
Fizjoterapia mobilna – sprzęt bazowy
Do podstawowego sprzętu dla każdego fizjoterapeuty zalicza się stół do masażu. Mobilna fizjoterapia wymaga jednak kompromisu między komfortem pracy a wygodą transportu. Dlatego przenośne stoły rehabilitacyjne są zwykle węższe i lżejsze. Przez to powinno się je podtrzymywać podczas zmian pozycji przez pacjenta, ale też wymagają wygospodarowania mniejszej przestrzeni w mieszkaniu chorego. Taki stół nie będzie też miał szeregu funkcji i udogodnień, w które mogą być wyposażone sprzęty stacjonarne. Będzie się za to wygodnie, kompaktowo składał.
Przydatne dla większości specjalistów okażą się też wszelkie materiały higieniczne, takie jak chusteczki, waciki, płyn odkażający, podkłady na łóżko, rękawiczki jednorazowe. Na wszelki wypadek warto mieć również własny woreczek lub pojemnik na odpady. Wielu fizjoterapeutów potrzebuje też oliwki czy olejku do masażu, wosku do technik uwalniania powięziowego oraz maści przeciwobrzękowych.
Stacjonarny a mobilny gabinet fizjoterapii – sprzęt specjalistyczny
Omawiając ofertę mobilnej fizjoterapii, nie można nie wspomnieć o technikach, które wymagają stosunkowo niedużego i lekkiego sprzętu, takie jak kinesiotaping czy kinezyterapia (ćwiczenia z użyciem małych elementów, jak np. gumy do ćwiczeń, piłki, wałki czy półkule sensoryczne itp.).
Z kolei do popularnych metod fizykoterapii w ramach mobilnej fizjoterapii należą m.in. magnetoterapia, elektroterapia, drenaż limfatyczny, laseroterapia lub ultradźwięki.
Przenośne aparaty do fizykoterapii zwykle wyposażone są w akumulatory lub baterie, które pozwalają na pracę bez podpięcia do prądu. Mitem jest jednak, że sprzęty mobilne muszą mieć gorsze parametry lub mniej funkcji. Ze względu na szybki postęp techniczny, starsze stacjonarne aparaty mogą mieć słabsze parametry od nowoczesnych rozwiązań przenośnych.
Mobilna fizjoterapia – polecane aparaty do poszczególnych terapii
Jeśli zależy ci na tym, by w ramach mobilnej fizjoterapii oferować laseroterapię, zwróć uwagę na aparat Handy Laser. Małe, zgrabne urządzenie o zaskakująco wysokiej mocy (łącznie 595 mW) działa na zasadzie sondy prysznicowej. Ma trzy poziomy pracy i dwa tryby impulsów.
Fizjoterapia mobilna daje także duże możliwości w zakresie magnetoterapii – do wyboru jest szeroka gama urządzeń. Ceniona firma I-TECH stworzyła całą serię aparatów do pracy tą metodą: MAG 700, MAG 2000, MAG 2000 PLUS, MAG i ORTHOMAG, które różnią się maksymalnym natężeniem pola magnetycznego (do 200 Gaussów), liczbą programów oraz opcją zapisywania własnych, a także liczbą kanałów (1 lub 2).
Kolejnym bardzo popularnym zabiegiem fizykalnym jest elektroterapia, którą z powodzeniem można oferować w ramach fizjoterapii mobilnej. Za pomocą aparatów I-TECH z serii T-ONE, w której dostępne są modele REHAB, MEDI PRO, MEDI SPORT i COACH, można przeprowadzać zabiegi z użyciem prądu TENS, NEMS, galwanizacji oraz jonoforezy. Każdy z nich oferuje łącznie kilkadziesiąt programów o różnym przeznaczeniu, w tym takie, które pozwalają na obsługę dwóch pacjentów w tym samym czasie. Jeśli zależy ci jedynie na prądach TENS, zwróć też uwagę na aparaty Enraf-Nonius TensMed S82 i Enraf-Nonius TensMed S84.
Kolejna metoda, o której warto wspomnieć, to drenaż limfatyczny. Oferta przenośnych urządzeń do masażu uciskowego ciągle się poszerza. W tym przypadku warto zwrócić na bardzo lekkie, bo tylko 2-kilogramowe aparaty CarePump Move4, CarePump Move6 i CarePump Move8, które obsługują odpowiednio mankiety 4-, 6- lub 8-komorowe i posiadają aż 5 trybów pracy. Wszystkie aparaty z tej serii zasilane są akumulatorowo.
Jeżeli natomiast chcesz, by twój mobilny gabinet fizjoterapii oferował terapię ultradźwiękami, to polecamy aparat MIO-SONIC (3 poziomy, 9 programów) i aparat SONICSTIM (5 poziomów, 1 program i 7 łączonych z elektroterapią). Oba modele mają oczywiście dodatkowe opcje regulacji różnych parametrów.
Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/mobilna-fizjoterapia-sprzet-bazowy-i-dostosowany-do-specjalizacji/