Wykorzystanie botoksu w nowoczesnej medycynie

Potrzebujesz więcej wiadomości o botoksie w Kielcach? Zajrzyj na https://revitae.com.pl/zabiegi/medycyna-estetyczna/botoks/

Botulinotoksyna, popularnie zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka produkowana przez pewien typ bakterii beztlenowych, która za sprawą swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, szczególnie estetycznej. Jak zatem wykorzystuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – leczenie chorób, w których stwierdza się nieprawidłowe napięcie mięśniowe

Botoks to jedna z silniejszych znanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na powstrzymywaniu sygnałów wysyłanych między nerwami a mięśniami. To z tej przyczyny jego konsumpcja (na przykład razem z źle przechowywanym pożywieniem) bywa nadzwyczaj niebezpieczne, ponieważ w poniektórych sytuacjach kończy się zachłystowym zapaleniem płuc. Jednakże tenże efekt rozluźnienia mięśni, jaki wywołuje botulinotoksyna, lekarze od pięćdziesięciu lat stosują do leczenia chorób, w których stwierdza się nieprawidłowe napięcie mięśniowe, m.in. przy ciężkich kazusach migreny, kurczu twarzy oraz przykurczach po udarze. Botoks powszechnie stosuje się też w leczeniu bruksizmu, innymi słowy patologicznego tarcia zębami, bo wstrzyknięcie tej egzotoksyny w odpowiednie miejsca obniża napięcie mięśni szczęki, a w konsekwencji powstrzymuje ścieranie się zębów i pękanie szkliwa. Botulinotoksyna pomaga też ludziom mających problemy z nadpotliwością – zaaplikowana w miejsca, gdzie skóra wytwarza zbyt duże ilości potu, potrafi wstrzymać jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Jak korzysta się z botoksu w medycynie estetycznej?

Zwykły mieszkaniec Polski na ogół botoks łączy jednak z zabiegami estetycznymi. I istotnie, toksyna ta jest tu wykorzystywana w szerokim zakresie. Stosuje się ją w zabiegach mających na celu likwidację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg szybki oraz bezbolesny. Preparat botoksu wyrównuje skórę i zmniejsza napięci mięśni przyczyniające się do powstawania bruzd. Z tego powody głównie stosuje się go do likwidacji tzw. “lwiej zmarszczki” oraz zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Z pomocą botoksu można też zmniejszyć intensywną potliwość skóry czoła.

Dane:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]

Close